Plastická chirurgia

Plastická chirurgia môže nielen zmeniť Váš vzhľad, ale môže tiež posilniť Vaše sebavedomie a pomôže Vám vyzerať tak mlado, ako sa cítite. Vďaka dnešnej plastickej chirurgii vieme skrášliť Váš nos alebo prsia, vyhladiť vrásky, odstrániť prebytočný tuk a následné upraviť váš pás. Rovnako vieme odstrániť vaše vrodené chybičky či zabojovať proti účinkom starnutia. Naši chirurgovia Vám pomôžu dosiahnuť Váš vysnívaný vzhľad.

Naši lekári pomáhajú našim klientom zlepšiť nielen svoju fyzickú krásu, ale aj obnoviť svoje vnútorné ja, zvýšiť ich sebavedomie a priviesť späť ich vášeň pre život. S našim individuálnym prístupom ku každému klientovi sme schopní zaistiť maximálny komfort a vybudovať absolútnu dôveru.

Blepharoplastika – Korekcia viečok

Túto estetickú operáciu podstupujú najčastejšie ženy, ktoré s pribúdajúcim vekom môžu prvé viditeľné prejavy starnutia zbadať na tvári a to konkrétne v najcitlivejšej a esteticky veľmi významnej partii okolo očí. Práve očné viečka sú funkčne aj mimicky počas života veľmi exponované a preto sa korekčné zásahy často týkajú práve ich. Vekový limit je individuálny, ale vzhľadom na elasticitu kože viečok sa táto operácia vykonáva vo veku do 30 rokov veľmi zriedka. Oko je v lebke uložené vo vankúšoch tukových zŕn, ktoré majú jemné púzdra. Tieto púzdra strácajú časom svoju pevnosť a tukové váčky sa začnú pretláčať do podkožia očného viečka. Dôsledkom sú estetické nedostatky – váčky. U horných viečok, kde je rozsah pohybu kože väčší, vznikajú starnutím veľké kožné nadbytky. Tieto zmeny môžu byť samozrejme ovplyvnené aj iným faktormi ako je dedičnosť, typ kože, životospráva, alergie, choroby a podobne. Nejde len o chybu estetického charakteru, ale aj funkčného, ktorý vyvoláva pocit únavy, bolestivosť očí, slzenie, zhoršovanie videnia či bolesť hlavy. K samotnému zákroku dochádza po podrobnej konzultácii s lekárom.

Možné zákroky pri blepharoplastike (je možná aj ich kombinácia):

 • korekcia horných viečok
 • korekcia dolných viečok
 • odstránenie tukových váčkov
 • Vrásky, nadbytok kože či tukové váčky sa operujú v záhybe na horných a tesne pod okrajom dolných viečok. Celý zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii.

Operácia ovplyvňuje previs tkanív horných viečok a opuchnuté vačky a ochabnuté tkanivá pod očami odstránením nadbytku tuku, kože a svalu. Veľmi často býva padanie viečok u starších pacientov kombinované s poklesom obočia, kde skorigovanie takéhoto stavu si vyžaduje kombináciu operačných výkonov. Dĺžka operácie približne 2 hodiny. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestéze a je ambulantný.

 

Možné vedľajšie účinky sú dočasný diskomfort, pocit napätia v oblasti viečok, opuch či hematómy. Nadmerné slzenie alebo citlivosť na svetlo možno očakávať v prvých týždňoch po zákroku. Dočasná suchosť, pálenie alebo svrbenie očí sa môže tiež objaviť, ale tieto vedľajšie účinky sú zriedkavé. Pacient môže začať čítať po 2-3 dňoch a môže očakávať návrat do práce približne po 5-10 dňoch. Používanie kontaktných šošoviek je možné po 2 týždňoch /po zhodnotení stavu lekárom/. Namáhavé aktivity sú možné po 3 týždňoch. Hematómy a opuch by mal ustúpiť po niekoľkých týždňoch. U niektorých má tento zákrok niekoľkoročný efekt u iných môže mať efekt trvalý.

 

Face lifting – Kozmetická operácia tváre

Čas je niekedy náš najväčší nepriateľ, síce nám na jednej strane umožňuje zbierať vedomosti a skúsenosti, ktoré sú pre život tak potrebné, na druhej strane však dochádza k opotrebovaniu nášho organizmu. Ideálom asi každého človeka je zachovať si na čo najdlhší čas rovnováhu v telesnej ako aj duševnej sviežosti. Žiaľ, niekedy aj psychicky silní jedinci veľmi ťažko nesú prvé známky starnutia a túžia tento proces na nejaký čas zastaviť. Pomoc im môže poskytnúť práve estetická chirurgia.

 

Pružnosť, pevnosť a vzhľad kože zabezpečujú kolagénové a elastínové vlákna, ktoré vytvárajú v koži pomerne pevnú a pružnú vystužujúcu sieť. Starnutím, poškodením kože a ďalšími vplyvmi množstvo týchto látok v koži postupne klesá, následkom čoho je tvorba vrások, záhybov, ale aj jaziev.

 

Chirurgické omladenie - operácie tváre a krku - zadrží nárazy rokov, koriguje ochabnuté štruktúry a zabraňuje tiež vytváraniu ďalších jemných a stredných vrások. Pri operácii sa odstráni nadbytok kože na krku a tvári a dôjde tak k čiastočnému vyhladeniu niektorých vrások.

 

Väčšina pacientov podstupuje túto operáciu až po dovŕšení 40 rokov. Avšak vekové ohraničenie je veľmi individuálne a závisí od viacerých faktorov – dedičnosť, spôsob života, pracovné zaťaženie, stres. Horná hranica je stanovená celkovým zdravotným stavom.

 

Ako pri väčšine zákrokov aj pri liftingu je dôležitá predooperačná konzultácia s lekárom - v našom centre je prvá konzultácia poskytovaná bezplatne. V prípade, že dôjde k samotnému zákroku, zhodnotí sa operovaná oblasť a lekár bude informovať pacienta o operačnom postupe.

 

Pri operačnom zákroku sa napne koža na spánkoch, zdvihnú sa poklesnuté časti tváre, odstráni sa nadbytok kože pod dolnou čeľusťou, zredukuje sa podbradok a vypne sa koža na krku. Podstatou operácie nie je len odstránenie a vypnutie prebytočnej kože, ale hlavne vypnutie svalovoväzivovej vrstvy tváre. Takto dosahujeme trvalejšie vypnutie štruktúr tváre a krku.

 

V hornej časti tváre dosahujeme najmä omladenie výzoru, v strednej časti tváre liftingom napĺňame hlavne líca, korigujeme hlboké nosovo-lícne ryhy a čiastočne okraje dolných viečok. v dolnej časti tváre vypíname hlavne nadbytok kožného tkaniva v oblasti dolnej čeľuste, niekedy výrazné ryhy medzi bradou a lícom a vonkajšie kútiky úst.

 

Efekt operácie je niekoľkoročný, treba však upozorniť, že sama operácia nedokáže zastaviť čas a proces starnutia, ktorý samozrejme prebieha naďalej.

 

Zlepšuje ochabnutie a pokles kože tváre a uvoľnenej kože krku odstránením nadbytočnej kože a tuku, spevnením svalstva a znovu vypnutím kože.

 

Operácia trvá približne 4 hodiny. Obyčajne je použitá celková anestéza alebo si pacient môže vybrať sedáciu a lokálnu anestézu. Hospitalizácia závisí od rozsahu výkonu a použitej anestézy. Niektorí pacienti môžu vyžadovať krátku hospitalizáciu inak je to ambulantný výkon. Pacient sa môže vrátiť do práce po 14 dňoch. Namáhavejšie aktivity môžu byť vykonávané po dvoch a viac týždňoch. Hematomy začnú miznúť po 7-10 dňoch. Opaľovane by malo byť obmedzené na niekoľko mesiacov po operácii. Používanie protektív, ktoré zabezpečujú ochranu proti UVA a UVB žiareniu je doporučované.

 

Výsledkom bude Váš facelift, ktorý si udrží optimálny vzhľad počas 5-10 rokov.

Možné vedľajšie účinky:

Dočasné hematómy, opuchy, necitlivosť kože, ako aj pocit napätia, pocit suchej kože. U mužov je trvalá potreba sa holiť v oblasti okolo jaziev, kde sa premiestnila ovlasená koža.

 

Liposukcia - Odsávanie tuku

Liposukciou výrazne znížite riziko vzniku nádorových ochorení !

Každý úbytok kilogramu, ktorý je navyše, znamená pre telo zdravú zmenu. Potvrdzujú to aj nedávno zverejnené výsledky desať rokov trvajúcej štúdie švédskych vedcov. Pri výskume sa zamerali na súvis medzi znížením tuku v tele, aj vďaka liposukčnej metóde a vznikom nádorového ochorenia. Švédski vedci z Univerzity Hospital v Gothenburgu uvádzajú, že u ľudí, ktorí podstúpili liposukciu sa riziko rakovinového ochorenia znížilo až o takmer 50% v porovnaní s ľuďmi, ktorí skúšali iné spôsoby chudnutia alebo nechudli vôbec. Tieto výsledky sa potvrdili najmä u žien, u mužov až takéto rozdiely nezaznamenali. Liposukcia sa ukázala aj ako efektívny nástroj chudnutia. Pacienti po operácii zhodili v priemere 20 kg, kým druhá skupina schudla v priemere len niečo okolo jedného kilogramu. Klasická tumescentná a WAL ( vodnou tryskou ) liposukcia, ktoré ponúka naše centrum zdravia a krásy tak výrazne prispejú nie len k Vášmu lepšiemu životnému pocitu, ale aj výrazne znížia riziko vážnych zdravotných komplikácií.

 

Liposukciou môžeme dosiahnuť veľmi dobré výsledky, a to najmä pri odsávaní tuku z oblastí, kde tukové tkanivo ostáva odolné voči diétam a intenzívnemu cvičeniu, ako je oblasť vonkajších a vnútorných stehien, vnútorných kolien, podbruška, paží, podbradku a iných lokalít.

 

Liposukcia nie je metóda na schudnutie. Je to metóda bodycontouringu - tvarovania postavy.

 

Menšie oblasti sa môžu operovať pri lokálnom znecitlivení, väčšie pri celkovej anestéze.

 

Po zákroku sa na operované lokality navlieka špeciálne liposukčné elastické prádlo, ktoré je potrebné ponechať 5 – 7 dní a potom je možné ho vyzliecť za účelom umytia sa. Následne treba prádlo opäť natiahnuť. Týmto spôsobom je nutné ho nosiť aspoň mesiac a podľa operovaných častí tela a rozsahu výkonu aj dlhšiu dobu. Elastické návleky je potrebné nosiť počas 6 – 8 týždňov. Výsledný efekt operácie sa môže prejaviť až za niekoľko mesiacov, po odoznení vnútorných opuchov.

 

Stehy je možné odstrániť o 7-14 dní

 

Samotná operácia zlepšuje tvar tela odstránením na cvičenie rezistentných tukových depozít za použitia kanyly a podtlakového zariadenia. Tento výkon môže byť vykonaný za použitia tumescentnej alebo super-wet techniky. Liposukcia je obyčajne vykonáva potom, čo sú cieľové tukové bunky naplnené soľným roztokom obsahujúcim lokálne anestetikum a adrenalín na zníženie strát krvi. Roztok umožňuje jednoduchšie odstránenie tuku, ako aj zmenšenie pooperačného diskomfortu, redukuje pooperačné hematómy a opuch. Najčastejšou oblasťou pre liposukciu sú: brada, tvár, krk a horné ramená, brucho, podbruško, zadok, boky, stehná, kolená, lýtka a členky.

 

Dĺžka operácie približne 1-2 hodiny alebo viac. Zákrok je možné vykonať v celkovej anestézii alebo v intravenóznej sedácii a lokálnej anestézii. Možné vedľajšie účinky sú dočasné hematómy, opuch, necitlivosť, bolestivosť alebo pocity pálenia.

 

Pacient sa obyčajne vracia do práce po 5-14 dňoch. Namáhavejšie aktivity možno vykonávať po 4-6 týždňoch. Plné odoznenie opuchu a hematómov môže trvať od jedného do 6 mesiacov v závislosti od množstva odstráneného tuku a operovanej oblasti. Výsledok je trvalý ak je doplnený vhodným stravovacím režimom a pravidelným cvičením.

Metódal WAL

Liposukciou môžeme dosiahnuť veľmi dobré výsledky, a to najmä pri odsávaní tuku z oblastí, kde tukové tkanivo ostáva odolné voči diétam a intenzívnemu cvičeniu, ako je oblasť vonkajších a vnútorných stehien, vnútorných kolien, podbruška, paží, podbradku a iných lokalít.

 

Výhody WAL liposukcie oproti ostatným metódam odsávania tuku :

 • lepší rozptyl tumescentného roztoku do operovanej oblasti
 • minimálne poškodenie mäkkých tkanív
 • krátky operačný čas
 • možnosť precíznejšieho odsatia tukového tkaniva
 • menšie krvné straty
 • možnosť použitia odsatého tukového tkaniva napr. na zväčšenie pier, korekciu vrások ...
 • krátky čas rekonvalescencie – v podstate sa jedná o ambulantný zákrok
 • kratší čas pretrvávania opuchov
 • menšie množstvo tumescentného roztoku prakticky žiadne vedľajšie účinky a minimálna záťaž organizmu liekmi

Metóda WAL patrí dnes k najmodernejším operačným metódam v rámci plastickej chirurgie. Dr. Meyer, hlavný plastický chirurg výrobcu prístroja Body-Jet, osobne zaškolil našich lekárov v používaní tejto metódy, čo potvrdzujú aj ich certifikáty vydané firmou Human Med AG. MUDr. Trška v spolupráci s MUDr. Meyerom v januári 2007 úspešne vykonali ako prvý na Slovensku WAL liposukciu a firma Interklinik, s .r.o. vlastnila ako prvá na Slovensku prístroj Body-Jet.


Liposukcia je operačná technika, ktorá slúži k tvarovaniu postavy v tzv.“ kritických oblastiach “ ( obvykle boky, vonkajšie a vnútorné stehná, oblasť kolien ...), kde ani pri maximálnej snahe ( diéta, fyzická aktivita ...) nie je možné dosiahnuť ďalšie zlepšenie postavy.

 

V minulosti sa používala metóda tzv. „ klasickej “ liposukcie - z malých rezov na koži sa do podkožia zaviedli kovové trubičky ( kanyly ), ktorými sa za použitia podtlaku odsávalo tukové tkanivo. Metóda mala pre pacienta niekoľko podstatných nevýhod – napr. veľké krvné straty, poranenia ciev a nervov v oblasti podkožia, výrazné modriny, opuchy v operovaných oblastiach, pooperačnú bolestivosť. Veľké krvné straty obmedzovali možnosť odsatia tuku iba do objemu cca 750 ml. Po odsatí väčšieho objemu tuku bolo obvykle nutné podávať krvné transfúzie.

 

V snahe o zlepšenie operačného a pooperačného komfortu pacienta a s cieľom odsať v jednom sedení väčšie množstvo tuku, bola vyvinutá tzv. „ tumescentná “ liposukcia. Podstatou tejto metódy bolo predoperačné vstrekovanie veľkého množstva anestetického roztoku do oblastí plánovaného odsávania tuku, čím došlo k stiahnutiu ciev a „ nabobtnaniu “ tukového tkaniva. Následne sa z malých rezov na koži kovovými kanylami odsával z týchto oblastí tuk. Metóda viedla k zmenšeniu krvných strát a možnosti odsávať väčšie objemy tukového tkaniva. Nevýhodou bola pomerne veľká farmakologická záťaž pacienta liekmi obsiahnutými vo vstrekovanom roztoku - do organizmu sa vstrekovalo niekedy až 6 litrov tekutiny. Nevýhodou metódy tiež bolo „ nafúknutie “ operovanej oblasti, čo znemožňovalo odstránenia presne požadovaného množstva tukového tkaniva.

 

Otoplastika – Korekcia ušníc

Odstávajúce ušnice bývajú odmala častým zdrojom posmechu okolia. Tento problém môže človeka sprevádzať od ranného detstva až po dospievanie. Takto spôsobený stres môže výrazne ovplyvniť psychický vývoj dieťaťa ako i dospievajúceho mladého človeka. Niektoré typy ľudí sa ťažko vedia zmieriť s takýmto handicapom a pristúpia k riešeniu prostredníctvom estetickej operácie. Najvhodnejším obdobím pre operáciu je vek od 5-6 roku života. Prvým a zásadným krokom pred rozhodnutím o vykonaní zákroku by mala byť osobná konzultácia pacienta s plastickým chirurgom, počas ktorej lekár zhodnotí súčasný stav ušníc a zároveň sa oboznámi s psychickým rozpoložením pacienta ako aj jeho motiváciou k vykonaniu tohto zákroku. V prípade, že sa pacient po konzultácii pre zákrok rozhodne, lekár ho bude podrobne informovať o priebehu operácie a oboznámi ho s predoperačnými pokynmi. Pred samotnou operáciou lekár posudzuje stav kože ušnice a jej okolia, stav chrupavky, výšku uhlovej odchýlky a prípadné deformácie ušníc. Samotný zákrok sa prevádza v lokálnej anestézii. Princíp operácie spočíva v uvoľnení zadnej plochy ucha, narušení svalov ušnice, následnom zoštíhlení chrupavky, vymodelovaní ušnice a jej následnom prišití na správne miesto. Cieľom je priblížiť prominujúce ušnice ku hlave prípadne redukovať veľkosť alebo skorigovať tvar ušníc. Tento výkon sa najčastejšie vykonáva u detí od 5-14 rokov. Veľmi malé deti sú obyčajne operované v celkovej anestéze. Inak je to zákrok vykonávaný v lokálnej anestéze a ambulantne.

 

Možné vedľajšie účinky sú dočasná pulzácia, bolestivosť, opuch, začervenanie prípadne necitlivosť. Pacient nosí bandáž na hlave 2-3 týždne, ktorá ho inak neobmedzuje v bežnom živote, po jej sňatí sa ešte u malých detí doporučuje zabrániť na noc zalomeniu ušnice šatkou počas niekoľkých týždňov. Návrat k namáhavej aktivite a kontaktným športom je možný za 1-2 mesiace. Výsledky sú obyčajne trvalé.

 

Rhinoplastika – Korekcia nosa

Chirurgická úprava nosa nie je len estetickým zákrokom, ale zlepšuje aj jednu z funkcií tohto orgánu – dýchanie. Estetický ako aj funkčný význam operácie výrazne zlepšuje psychický stav pacienta, zbavuje ho komplexov a prispieva k jeho telesnej aj duševnej harmónii. Táto operácia patrí k trom najčastejším tvárovým estetickým operáciám, pretože práve nos podstatne ovplyvňuje výzor človeka.

 

Optimálne vekové rozhranie pre výkon rhinoplastiky je od ukončenia puberty. Horná veková hranica je však individuálna a závisí najmä od dobrého zdravotného stavu pacienta, ktorý je základným predpokladom pri vykonaní takéhoto chirurgického zákroku.

 

Pred vykonaním zákroku pacient prejde podrobnou konzultáciu s lekárom, pri ktorej ozrejmí nielen problémy týkajúce sa nosa a dýchania ale aj psychické dôvody, pre ktoré chce zákrok podstúpiť. Lekár následne zhodnotí tvar či prípadné deformácie nosa, dýchanie, typ tkaniva, kostru nosa, charakter kože a podobne. Lekár vysvetlí pacientovi problematiku operácie a jej plán.

 

Modeluje nos redukovaním alebo zväčšovaním veľkosti, odstraňovaním hrboľov, zmenou tvaru špičky alebo chrbta nosa, zúžením priemeru a uhlu medzi nosom a hornou perou. Tento výkon môže tiež odstrániť dýchacie obtiaže ak je kombinovaný s operáciou nosovej prepážky. Zákrok môže byť vykonaný prístupom vo vnútri nosa, alebo otvoreným spôsobom, kedy ostáva drobná jazvička na kolumele nosa.

 

Operačný výkon trvá približne hodinu a viac v závislosti od jeho rozsahu. Lokálna anestéza je preferovaná u jednoduchých rhinoplastík, pri zložitejšom zákroku sa preferuje celková anestéza. Nekomplikovaná rhinoplastika je ambulantný zákrok. Po rozsiahlejších zákrokoch je vhodná hospitalizácia. Pacient sa môže vrátiť do práce po 2 týždňoch. Namáhavejšie aktivity sa môžu vykonávať po 2 až 3 týždňoch. Pacient by sa mal vyhýbať akejkoľvek aktivite, ktorá by mohla poškodiť nos alebo sa výrazne opáliť počas najmenej 8 týždňov. Použitie ochranných filtrov proti UVA a UVB žiareniu je vhodné.

 

Možné vedľajšie účinky je dočasný opuch, hematómy okolo očí a/alebo nosa, drobné krvácanie z nosa bezprostredne po zákroku a pocit upchania nosa. Definitívny výsledok hojenia sa môže dosiahnuť až za 1 rok niekedy i dlhšie. Nos je časťou tela, ktorej trvá najdlhšie, kým dosiahne definitívny vzhľad po estetických plasticko-chirurgických výkonoch. Je to pre čas potrebný na znovuobnovenie lymfatickej drenáže, ktorá je zodpovedná za odoznenie opuchu. Výsledky sú potom trvalé.

 

Abdominoplastika

Abdominoplastika je vážnejší chirurgický zákrok pri ktorom sa odstraňuje nadbytok kože a tuku zo strednej a dolnej časti brucha, napínajú sa svaly brušnej steny. Táto procedúra môže dramaticky zmeniť vzhľad „prevísajúceho brucha“. Treba však mať na pamäti, že pri operácii vzniká trvalá jazva, ktorá v závislosti od rozsahu pôvodného problému ako aj rozsahu operácie môže siahať z jedného boku na bok druhý.

Najvhodnejší kandidát na abdominoplastiku

Najvhodnejší kandidát na abdominoplastiku je žena alebo muž, ktorý má relatívne dobrú postavu, ale je nespokojný s veľkým množstvom tuku a voľnou kožou brucha, pričom diéta alebo cvičenia nezaberajú. Operačný zákrok čiastočne rieši aj natiahnuté svaly a kožu u žien po tehotenstve. Tiež je možno upraviť stratu elasticity kože u starších pacientov ktorí majú miernu nadváhu.

Pre koho nie je operácia vhodná?

Pacient ktorý má v úmysle radikálne znížiť svoju hmotnosť by mal odložiť operáciu. Takisto ženy, ktoré plánujú v budúcnosti tehotenstvo by mali počkať, pretože vertikálne svaly ktoré sa spevňujú počas operácie sa môžu rozostúpiť počas tehotenstva. Ak máte jazvy po predchádzajúcej brušnej operácii , tieto jazvy sa môžu po operácii neobvykle zvýrazniť .

Aké sú riziká?

Ako každá operácia aj abdominoplastika je spojená s rizikom kde určité komplikácie môžu sprevádzať tento operačný zákrok. Pooperačné komplikácie ako je infekcia a tvorba krvných zrazenín sú zriedkavé, ale môžu sa vyskytnúť. Infekcia môže predĺžiť Váš pobyt s nemocnici. Riziko vzniku krvných zrazenín môžete znížiť čo najskorším pohybom po operácii. Prípadné nedokonalé hojenie jazvy môže vyžadovať ďalšiu operáciu. Fajčiari by mal prestať fajčiť nakoľko fajčenie môže zvýšiť riziko vzniku komplikácií a predĺžiť hojenie.

Plánovanie operácie

Pri úvodnej konzultácii chirurg vyhodnotí Váš zdravotný stav, určí množstvo tuku v oblasti brucha a starostlivo zhodnotí tonus kože. S chirurgom sa otvorene porozprávajte o Vašich očakávaniach. Chirurg Vám vysvetlí Vaše alternatívy a s tým spojené obmedzenia a riziká. Napríklad , ak rozloženie tuku je limitované len na oblasť v okolí pupka, môže tento stav vyžadovať menej náročnú operáciu ktorú nazývame parciálna abdominoplastika. Niekedy môže byť pre Vás väčším prínosom kombinácia parciálnej alebo kompletnej abdominoplastiky a liposukcie na odstránenie tuku z oblasti bokov, aby sa tak zlepšila kontúra tela. Inokedy je možné dosiahnuť lepší výsledok len samotnou liposukciou. Vždy Vám však chirurg odporučí procedúru ktorá je najvhodnejšia pre Vás, a ktorou je možné dosiahnuť čo najbližší výsledok k želanému tvaru tela.

Váš chirurg Vám poskytne konkrétne informácie ako sa pripraviť na operáciu. Ak fajčíte, prerušte fajčenie na obdobie aspoň jedného až dvoch týždňov pred operáciou a nepokračujte aspoň dva týždne po operácii. Nevystavujte sa nadmernému slnku, takisto sa vyhnite prehnanej diéte pretože oba tieto faktory môžu znížiť Vašu schopnosť hojenia. Ak Vám pred operáciou vznikne opar alebo iná infekcia, operácia môže byť odložená. Po operačnom zákroku by ste si mali zabezpečiť odvoz, ako aj pomoc u Vás doma počas niekoľkých dní po opustení nemocnice.

Operácia

Kompletná abdominoplastika väčšinou trvá od dvoch do piatich hodín v závislosti od rozsahu operácie. Parciálna abdominoplastika trvá hodinu až dve. Vo väčšine prípadov rez siaha od jedného boku po druhý bok tesne nad pubickou oblasťou. Druhý rez sa robí na uvoľnenie pupka od okolitého tkaniva. Pri parciálnej abdominoplastike je rez kratší a pupok nie je nutné posunúť, ale ťahom kože môže získať nepravidelný tvar. Ďalej nasleduje uvoľnenie kože od brušnej steny až po rebrové oblúky a zdvihnutie kožného laloka aby sa odkryli vertikálne svaly brušnej steny. Svaly sa napnú vzájomným priblížením a zafixujú do novej polohy. Takto sa zabezpečí priamejší tvar brušnej steny a zúži oblasť drieku. Kožný lalok sa natiahne smerom nadol a nadbytočná koža sa odstráni. Vytvorí sa nový otvor pre pupok ktorý sa prišije na nové miesto. Na záver sa koža v mieste rezu zošije a prekryje sterilným krytím. Pooperačne môžu byť dočasne vyvedené drény, ktoré odsávajú z operačného poľa nadbytok tekutín. Pri parciálnej abdominoplastike sa koža uvoľňuje len medzi miestom rezu a pupkom. Kožný lalok sa natiahne smerom nadol, nadbytok kože sa odstráni a lalok sa prišije späť.

Po operácii

Niekoľko dní po operácii môže byť vaše brucho opuchnuté, môžete pociťovať bolesť a nepríjemné pocity ktoré je možné zmierniť liekmi. V závislosti od rozsahu operácie môžete byť prepustený z nemocnice v deň operácie, alebo musíte ostať niekoľko dní hospitalizovaný. Aj keď sa niekoľko dní nebudete môcť vystrieť, mali by ste začať chodiť čo najskôr po operácii. Povrchové stehy Vám chirurg odstráni približne po dvoch týždňoch.

Zotavovanie

Môže trvať týždne až mesiace kým sa budete cítiť ako predtým. Ak sa operácia uskutoční v dobrej fyzickej kondícii s pevnými brušným svalmi, rekonvalescencia po abdominoplastike bude o to rýchlejšia. Niektorí pacienti sa vrátia do práce po dvoch týždňoch, iným to trvá 3 až 4 týždne. Cvičenie Vám pomôže k lepšiemu hojeniu. Aj pacienti ktorí nikdy predtým necvičili a začnú s cvičením na zmenšenie opuchu, zmenšia riziko vzniku krvných zrazenín a zlepšia tonus svalov. Treba sa však vyhnúť nadmernému cvičeniu kým sa necítite komfortne. Jazvy môžu byť viditeľné, alebo sa môžu zhoršiť prvých 3 až 6 mesiacov, kým ešte zrejú, ale toto je normálne. Očakávajte deväť mesiacov až rok pokiaľ sa jazvy stanú plochými a vyblednú. Aj keď jazvy nikdy nezmiznú úplne, jazva bude schovaná pod spodnou bielizňou alebo plavkami.

 

Abdominoplastika, či už parciálna alebo kompletná má výborné výsledky u pacientov s oslabenou brušnou stenou a nadbytkom kože. Vo väčšine prípadov je výsledok dlhodobý ak dodržiavate vyváženú diétu a cvičíte pravidelne. Ak sú Vaše očakávania realistické a ste pripravení na konzekvencie trvalej jazvy a dlhšieho obdobia rekonvalescencie, abdominoplastika môže byť práve pre Vás. 

 

Vlasová transplantácia

INTERKLINIK je zariadenie s najdlhšou tradíciou a s najväčšími skúsenosťami v oblasti vlasovej transplantácie na Slovensku! Zákroky vlasovej transplantácie najčastejšie využívajú muži, ktorí oplešiveli v produktívnom veku. Vlasová transplantácia dokáže tento problém definitívne vyriešiť. Vychádza zo skutočnosti, že folikuly v záhlaví nenesú genetickú informáciu na vypadávanie vlasov, čo umožňuje ich prenos do miest, kde vlasy zanikli.

Rozoznávame dva druhy plešivosti:

Androgénne podmienená plešivosť/ alopécia (najmä u mužov)

 

Približne 6 mesiacov po narodení začínajú vlasové folikuly, teda cibuľky produkovať vlasy. Ich priemerný regeneračný cyklus je asi 4-5 rokov. v tomto prirodzenom cykle sa strieda rastová fáza, keď vlasy dosahujú istú dĺžku, majú svoju štruktúru, hrúbku, s fázou bez rastu, kedy sa stabilne udržujú vo vlasatej časti hlavy. Potom sa vlasy zdravého jedinca dostanú do tretej etapy – vypadnú, ale vlasový folikul zostáva zachovaný a v ďalšom cykle z neho opäť vyrastá vlas. U zdravého človeka sa teda v priebehu jeho života zopakuje istý počet reprodukčných cyklov. U mužskej populácie sa pôsobením mužského pohlavného hormónu – testosterónu naštartuje genetická informácia na Y chromozóme na skrátenie reprodukcie vlasov – dochádza k ich vypadávaniu a plešivosti. Fyziologická plešivosť postihuje približne 45% mužskej populácie v rôznom rozsahu.

Plešivosť/ alopécia z iných príčin

Okrem fyziologickej plešivosti u mužov poznáme aj patologické stavy vrátane endokrinných ochorení rôznych interných chorôb. Ich možným a častým klinickým prejavom je vypadávanie až celková strata vlasov. Častým vyvolávajúcim činiteľom je aj pôsobenie negatívnych stresov a tých je v súčasnej uponáhľanej dobe viac ako dosť.

 

Stresogénne faktory sa napriek pozitívnemu mysleniu nedajú úplne vylúčiť zo života a môžu sa stať jednou z multifaktoriálne podmienených príčin vypadávania vlasov. Alopécia, plešivosť trápi aj časť ženskej populácie. Hoci aj u nej sú prítomné priemerne v 4-5 % aj typy vypadávania „mužskej“ androgenetickej varianty, u žien sa takmer nikdy nestretneme s celkovou plešivosťou. Skôr sú postihnuté isté časti vlasovej pokrývky hlavy. Častým vyvolávajúcim faktorom vypadávania vlasov sú obdobia hormonálnych zmien a nerovnováhy (nástup puberty u žien, obdobie vyhasínania činnosti vaječníkov – klimaktérium, ochorenia štítnej žľazy a iné).

 

Tak ako pri všetkých zákrokoch na našej klinike aj vlasovej transplantácii predchádza podrobná bezplatná konzultácia, na ktorej sa u pacienta naplánuje operačný zákrok, priblížia operačné techniky, priebeh zákroku a pooperačná starostlivosť.

 

Vlasová transplantácia vychádza zo skutočnosti, že folikuly v záhlaví nenesú genetickú informáciu na vypadávanie vlasov, čo umožňuje ich prenos do miest, kde vlasy zanikli.

 

Transplantácia folikulárnych jednotiek ( FUT ) - zo záhlavia sa v lokálnej anestézii odoberá pás kože s vlasovými folikulami. Po tomto odbere ostáva na záhlaví len tenká čiarka, jazvička. Následne sa z tohto pásu tkaniva vypreparujú jednotlivé folikulárne jednotky s rôznym počtom vlasov, ktoré sa následne roztriedia. V druhej fáze operácie sa na lysých a preriedených miestach vytvoria drobné nárezy, kde sa v tretej fáze priamo transplantujú jednotlivé vlasové štepy. Výhodou tejto metódy je transparentnosť a dokonalé využitie každého folikulu. V predných líniách sa nepravidelne robí kútová a čelová línia s folikulárnymi jednotkami, ktoré obsahujú 2 najviac 3 vlasové cibuľky. Pre zvýraznenie efektu prirodzených vlasov sa predné línie doplňujú o transplantáty, ktoré obsahujú jeden vlas. Táto metóda sa môže vykonávať i pomocou transplantačného pera. Výhodou je, že umiestnenie vlasových folikulov je presné. Po vpichu sa koža uzavrie kvapkou krvi, neskôr vznikajú chrastičky, ktoré pri hojení odpadávajú samé. Extrakcia folikulárnych jednotiek (FUE) – špeciálne vyvinutou ihlou sa z darcovskej plochy v záhlaví vyberajú jednotlivé folikuly, alebo ich časti a transplantujú sa do nepatrných otvorov v transplantačnej oblasti.

 

Prevedenie vpichov sa robí ihlou rovnakého typu, čiže vštepy dokonale zapadajú do vpichov. Výhodou tejto techniky je neprítomnosť jazvy ako po ”klasickom” odbere a rýchle zacelenie drobných raniek v mieste odberu. Nevýhodou je väčšia časová náročnosť a vyššia cena zákroku.

 

Pri všetkých operačných metódach na konci tretieho mesiaca po operácii vyrastajú z folikulov vlasy bez genetickej záťaže a tak je natrvalo zabezpečený doživotný efekt rastu vlasov v transplantovaných oblastiach.

 

Vývoj hojenia bude závisieť od dodržovania pokynov ošetrujúceho lekára. Na 10-14 deň sú v transplantovanej oblasti len bledoružové bodky, ktoré časom zapigmentujú.

 

Lipofiling - vlastný tuk

Jedná sa o jednoduchý ambulantný výkon, pri ktorom sa odoberie malý objem podkožného tuku a ten sa následne použije napr. na :

 • vyplnenie vrások na tvári
 • úpravu po liftingu tváre, či očných viečok ?
 • zväčšovanie pier
 • potlačenie prejavov starnutia na rukách

Lipofilling môže byť spojený aj s liposukciou, kde sa okrem zbavenia nadbytočného podkožného tuku a vyformovania postavy vlastný tuk použije na korekciu už spomínaných oblastí. Aparatúra Body jet, ktorú vlastníme ako jediní na Slovensku má výhodu v tom, že dokáže odsať tuk tak, aby sa dal následne po odstránení balastných látok použiť na vyplnenie iného miesta.

 

Vlastný tuk sa stáva stále populárnejším materiálom v oblasti bodycontouringu. Z partií, ktoré sú pre nás problémové – boky, brucho, stehná je možné odobrať nadbytočné tukové tkanivo, zbaviť ho balastných prímesí a následne získať výplňový materiál, ktorý sa vpichuje do partií, kde nám tuk chýba. Z ľubovoľnej problémovej partie sa odsaje tuk, čiže urobíme malú liposukciu a následne vyčistené tukové bunky môžeme použiť na vyplnenie rôznych tvárových asymetrií, vpadnutých líc, viečok, úzkych pier ale aj kdekoľvek inde na tele. Hoci myšlienka využitia vlastného tuku za týmto účelom má niekoľko desiatok rokov, bola znovuobjavená len nedávno a v súčasnosti je predmetom intenzívneho záujmu viacerých vedeckých pracovísk. Ohromnou výhodou tejto metódy je skutočnosť, že sa ako výplňový materiál použije vlastný tuk, čiže neobsahuje telu cudzie látky a reakcia tela voči nemu je minimálna. Toto tkanivo na novom mieste prežíva a tým sa jeho efekt stáva dlhodobým a tak prekonáva doteraz používané tzv. dočasné synteticky vyrobené výplňové materiály, ktoré sa vstrebávali po niekoľkých mesiacoch. Čím je efekt týchto prípravkov dlhodobejší, tým viac syntetických prímesí obsahujú a tým je riziko komplikácií väčšie. Aplikácia upraveného telesného tuku prinavráti ochabnutým častiam tváre ich predchádzajúcu plnosť. Zákrok je oveľa jednoduchší ako sa zdá, pokojne sa dá urobiť na pracovisku ambulantne. Konečný výplňový efekt vidno ihneď po odoznení opuchu a nové mladistvé kontúry tváre vám môžu vydržať aj niekoľko rokov. Časť tuku sa môže po prvej aplikácii vstrebať, preto treba zákrok odstupom času zopakovať a úbytok tuku doplniť. Niekedy vystačí pacient s jednou aplikáciou na celý život.

 

Vyplňovanie tukom môže byť tiež vynikajúcim doplnkom iného estetického zákroku, napr. faceliftu, možno ho tiež kombinovať s inými metódami ošetrenia povrchu kože, ako napr. s chemickým peelingom alebo laserovými zákrokmi.

 

Samotný odber tuku trvá 15 minút až hodinu podľa množstva. Úprava tuku 15 až 30 minút. Zákrok menšieho rozsahu možno realizovať ambulantne pri vedomí a lokálnom znecitlivení. Medzi menšie rozsahy patrí aj zväčšenie pery.

 

Metóda aplikácie vlastného tuku je určená ku korekcii mäkkých tkanív. Prioritnou je oblasť tváre. Základným predpokladom metódy je, že mäkké tkanivá na tvári sa vekom nielen uvoľňujú a gravitáciou klesajú (zvýrazňujú sa teda vrásky okolo úst, vrásky na čele, pokles mäkkých tkanív líc,...), ale súčasne dochádza k zmenšeniu podkožnej tukovej vrstvy, čo ešte viac zvýrazňuje ich pokles. Doplnenie vlastného tuku do týchto oblastí do istej miery dokáže zmierniť event. spomaliť známky starnutia. Aplikácia vlastného tuku slúži tiež ako doplnková metóda po estetických operáciách (napr. po face-lifte, event. po operácii očných viečok). Veľmi efektná je aplikácia vlastného tuku pri zväčšovaní pier. Používa sa tiež k potlačeniu prejavov starnutia na rukách, kde vekom dochádza k zvýrazneniu medziprstových priestorov. Pokiaľ tuk z niektorej časti tela zoberieme, odpojíme ho od jeho cievneho zásobenia, čím mu prerušíme prísun živín a kyslíka. Po následnej aplikácii tuku do inej časti tela je nutné, aby si tukové tkanivo opäť vytvorilo cievne zásobenie, inak by došlo k jeho odumretiu. Preto je potrebné, aby sa tuk aplikoval špeciálnymi ihlami vo forme malých kvapiek (asi ako korálky na niti), ktoré si dokážu zabezpečiť výživu z okolitého tkaniva. Ak by sa tuk aplikoval vo forme jednej veľkej „kvapky“, došlo by v jej strede k odumretiu („rozpusteniu“) časti tukového tkaniva a výsledok by z dlhodobého hľadiska nebol trvalý. T.j. po operácii by korigované miesto vyzeralo dobre, ale postupom času by v tejto lokalite došlo k poklesu a deformácii tkaniva.

 

Vlastný tuk, ktorý odsajeme pri liposukcii je pri profesionálnej manipulácii možné použiť ako výplňový injektovateľný materiál napr. na korekciu vrások, zväčšenie pier atď. Hlavnou podmienkou je sterilné odsatie tuku, jeho následné centrifugovanie, aby sa odstránila nadbytočná tekutina a tým sa dosiahla vysoká koncentrácia čistého tuku, čo zabezpečí dlhodobo stabilný výsledok. Avšak lepšie výsledky ako použitie tuku po liposukcii má cielený samostatný odber tukového tkaniva s jeho ďalším spracovaním. Pri aplikácií tukového tkaniva do oblasti tváre a teda aj pier sa jedná o malé množstvá tukového tkaniva u ktorých je zabezpečené jeho prežívanie v dobre prekrvenom tkanive a jeho aplikácia je bezpečná.

 

Pokiaľ sa jedná o použitie tuku na zväčšenie prsníkov, vo svete už boli publikované úspešné aplikácie vlastného tuku na zväčšenie prsníkov. Obvykle sa však jedná o opakované podávanie a limitované množstvá tukového tkaniva u prísne indikovaných pacientiek. Problémom je veľký objem prenášaného tukového tkaniva, kde jeho prežívanie je obmedzené. Časť tukového tkaniva sa „rozpustí“ a vstrebe .V prsníku sa môžu na mieste „rozpusteného“ tukového tkaniva vytvoriť drobné kalcifikáty (zvápenatenia), ktoré môžu v budúcnosti mať aj negatívny účinok. Nedá sa teda povedať, že sa jedná o štandardnú metódu používanú k zväčšovaniu prsníkov a ani americké odborné spoločnosti zatiaľ túto metódu zväčšovania prsníkov neodporúčajú.

 

Americkí vedci prišli nedávno na spôsob, ako "narastú prsia" opäť ženám, ktorým ich rakovina vzala - pomôžu im tukové bunky. Keď vyplníte tukom niečo vy, nebudú sa tukové bunky množiť a rásť? zachová si zväčšená časť tela tvar?

 

Jedná sa o novoobjavenú látku neuropeptid Y a jeho blokátor . Ich aplikáciou sa môže rast tukového tkaniva stimulovať alebo tlmiť. Metóda je však zatiaľ iba v štádiu výskumu. Aj pri správnej aplikácii tukového tkaniva dochádza k jeho čiastočnému prirodzenému „vstrebaniu“. K dosiahnutiu trvalého výsledku je obvykle potrebné absolvovať dve niekedy aj 3 procedúry. Takže máme skôr obavy zo “vstrebania“ tuku ako z jeho rozmnoženia. Vo svete sú experimenty s aplikovaním zmesi tuku obohatenej kmeňovými bunkami s cieľom zvýšiť úspešnosť prežívania tukových buniek. Po aplikácii tukového tkaniva môžeme stav hodnotiť ako trvalý po pol roku až roku od aplikácie.

 

V súčasnosti slúžia injekčne podávané syntetické preparáty najmä na korekciu vrások v oblasti tváre a na zväčšovanie pier. Používajú sa materiály vstrebateľné (na báze kyseliny hylaurónovej – napr. Matridur, Matridex, Matrigel) a nevstrebateľné (najmä na báze polyakrylamidového gélu – napr. Aquamid). Jednou z nevýhod a nežiadúcich účinkov týchto materiálov je možnosť tvorby granulómov, teda určitých „ zatvrdlín “ v oblasti aplikácie. U vlastného tukového tkaniva pri správnej aplikácii je toto riziko minimálne. Nižšie je tiež riziko infekcie a „neznášanlivosti“ materiálu, nakoľko sa jedná o vlastné tkanivo pacienta. U tukového tkaniva je v prípade potreby ľahšia možnosť korekcie. Odpadá tiež potreba trvalého opakovaného podávania ako je to u vstrebateľných materiálov. Povedané jednoducho, estetické korekcie vlastným tukom sú v porovnaní s umelými preparátmi efektnejšie, nezaťažujú organizmus a majú minimálne vedľajšie účinky.

 

Tukové tkanivo nie je možné aplikovať do oblastí s aktívnym kožným ochorením alebo zápalom, event. do pier pri aktívnom herpese. Pacientov s určitými ochoreniami treba upozorniť na vyššie riziko – napr. u diabetikov zvýšené riziko infekcie a dlhšiu rekonvalescenciu. Iné riziká a obmedzenia použitia tejto metódy však nie sú. Aplikácia tukového tkaniva patrí do spektra estetických operácií , ktoré sú prioritne určené pre plnoletých pacientov. Podstúpiť ho môžu obe pohlavia bez rozdielu.

 

Dĺžka trvania zákroku je rôzna a závisí od rozsahu korekcie. Čím väčšiu oblasť chceme ošetriť, tým viac tukového tkaniva budeme potrebovať. To znamená, že dlhšie nám bude trvať jeho odber i aplikácia do požadovanej miesta. Odber tuku môže trvať od 15min. až do hodiny (pri potrebe odberu väčšieho množstva tuku), úprava tuku cca 15-30min., následná aplikácia môže opäť trvať od 15min. až do hodiny. Zákrok v prípade menšieho rozsahu možno realizovať ambulantnou formou v miestnom znecitlivení pri plnom vedomí pacienta. Z praxe vieme, že najčastejšie korekcie, najmä pier, možno vykonať počas časovo nenáročného ambulantného výkonu.

 

Zväčšenie pier

Kys. Hyalurónová (z gréckeho hyalonus = číry, priesvitný), je telu vlastná látka, ktorá je zodpovedná za udržiavanie vlhkosti v tkanivách. Využívame najnovšie preparáty syntetickej, vysoko čistenej kys. Hyaluronovej s novou technológiou sieťovania. Sieťované preparáty sa využívajú na korekciu hlbokých vrások, na výplň ochabnutej substancie tváre (augmentácia , remodelácia) alebo na zväčšenie pier. Tieto nové preparáty predčia dlhšou dobou účinnosti (9-18 mesiacov), rovnomernejším vyplnením vrásky a silnou biostimuláciou kolagénu k regenerácii kože. Na jemnejšie vrásky a celkovú biorevitalizáciu kože používame naďalej nesieťované ľahšie hyalurónové preparáty (trváce 3- 6 mesiacov).

 

Aplikácia je rýchla, preparát sa injekčne aplikuje priamo do pokožky, alebo do pier, ošetrenie trvá len niekoľko minút, po nej sa miesto chladí gélovými chladiacimi poduškami, ľahké začervenanie a mierny opuch po aplikácii ustupuje do 30-90 minút. Výsledok je pozorovateľný ihneď.

 

Výplňové produkty ktoré používame :

 • JUVEDERM ULTRA 3
 • PHORMAE
 • TEOSYAL KISS
 • STYLAGE LIPS
 • RESTYLANE LIPP
 • ESTHELIS

Minerálne implantáty :

RADIESSE


PermaLip™ - dlhodobo plnšie pery

 

Plné, zmyselné pery sú snom snáď každej ženy. Modelovanie a zväčšovanie pier patrí v estetickej medicíne k najčastejším požiadavkám zo strany klientov. Permanentné či semipermanentné výplne boli vždy spojené s pomerne vysokým stupňom nežiaducich účinkov a rizík pre pacientov. PermaLip™ ponúka trvalé a vysoko bezpečné riešenie zväčšenia pier s veľmi prirodzeným efektom. Výhodou výkonu je jeho plná reverzibilita. PermaLip™ je jediný implantát, ktorý je určený výhradne k vyplňovaniu pier. Je vyrobený z mäkkého, solídneho silikónového eleastomeru. Implantát PermaLip™ prešiel rozsiahlymi klinickými štúdiami, aby bola zaistená jeho bezpečnosť a účinnosť. PermaLip™ je patentovaný výrobok, certifikovaný FDA a CE. PermaLip™ bol navrhnutý a vytvarovaný podľa fyziologického tvaru pier, a preto je vzhľad pier po implantácii veľmi prirodzený. Vďaka jedinečnej technológii výroby je prípravok veľmi bezpečný, neprerastá do okolitého tkaniva a po implantácii nie je porušená funkcia pier. PermaLip™ je k dispozícii v rôznych veľkostiach pre uspokojenie individuálnych potrieb klientov, od mierneho zväčšenia pier až po plné, zmyselné pery.

 

Aplikácia implantátu PermaLip™ je relatívne jednoduchá. Zákrok sa môže uskutočniť v bežnej ordinácii. Po miestnom znecitlivení sa v oboch kútikoch hornej pery vytvoria malé rezy. Implantát PermaLip sa vtiahne tunelom do pery a umiestni sa do stredu pery. Celý proces sa opakuje na dolnej pere a nakoniec sa rezy uzavrú vstrebateľným stehom. Celý zákrok trvá približne 30 minút.

 

Reverzibilita je veľkou výhodou výkonu. PermaLip je síce trvalý implantát, ale v prípade, že si ošetrená osoba praje svoj pôvodný vzhľad pier, môže byť jednoducho odstránený. Odstránenie implantátu trvá asi 10 minút. PermaLip - vychutnajte si dlhodobo plnšie, mladistvejšie pery.

 

Najčastejšie kladené otázky a odpovede

1. Je PermaLip prípravok, ktorý sa aplikuje injekčnou striekačkou?

Nie je. PermaLip je implantát, ktorý je vyrobený z mäkkého, solídneho silikónu a je možné ho kedykoľvek odstrániť.

2. Čím je PermaLip výnimočný?

PermaLip je jediný prípravok, ktorý je určený iba k vyplňovaniu pier. Je navrhnutý a vytvarovaný podľa fyziologického tvaru pier, a preto je vzhľad pier po implantácii veľmi prirodzený. Vďaka jedinečnej technológii výroby je prípravok veľmi bezpečný, neprerastá do okolitého tkaniva a po implantácii nie je porušená funkcia pier.

3. Podľa čoho si vyberiem správnu veľkosť implantátu?

PermaLip je dostupný v rôznych dĺžkach a šírkach. Počas konzultácie s lekárom sa vyberie tá správna veľkosť práve pre Vaše pery.

4. Aký je rozdiel medzi vstrebateľným výplňovým materiálom a implantátom PermaLip?

V súčasnej dobe sú na trhu veľmi kvalitné výplňové materiály na báze kyseliny hyalurónovej (Esthélis, Fortélis), ktorých účinky pretrvávajú 1 rok. PermaLip je bezpečné alternatívne riešenie pre tých, ktorí sa rozhodnú zväčšiť svoje pery natrvalo.

5. A čo keď budem chcieť svoje prirodzené pery späť? Je možné PermaLip odstrániť bez následkov?

PermaLip je síce trvalý implantát, ale pokiaľ sa rozhodne vrátiť sa k svojim pôvodným perám, je možné PermaLip odstrániť. Zákrok trvá asi 10 minút. Pery tak získajú svoj pôvodný tvar.

6. Ako zákrok prebieha? Je bolestivý?

Zväčšenie pier pomocou implantátu PermaLip je relatívne jednoduché. Zákrok sa môže uskutočniť v bežnej ordinácii lekára. Po miestnom znecitlivení sa v oboch kútikoch hornej pery vytvoria malé rezy. Implantát PermaLip sa vtiahne tunelom do pery a umiestni sa do stredu pery. Celý proces sa opakuje na dolnej pere a nakoniec sa rezy uzavrú vstrebateľným stehom. Celý zákrok trvá približne 30 minút.

7. Čo mám očakávať po zákroku?

V prvých dňoch po implantácii budú pery opuchnuté. Môžu sa objaviť aj drobné hematómy (modrinky). Tieto vedľajšie účinky postupne v priebehu 3 - 8 dní odznejú. V prípade potreby Vám lekár môže predpísať lieky na zmiernenie vedľajších účinkov.

8. Kedy uvidím výsledok?

Výsledok je viditeľný 3 - 5 dní po zákroku po odznení opuchu.

9. Aké sú nežiaduce účinky implantátu PermaLip?

Implantát PermaLip je veľmi bezpečný a bol preverený mnohými klinickými štúdiami. Vo veľmi vzácnych prípadoch, tak ako po každom chirurgickom zákroku, sa môže po implantácii vyskytnúť infekcia (menej ako v 1% prípadov). V takom prípade Vám lekár predpíše antibiotiká.

10. Môže implantát v pere prasknúť?

Nie. Implantát PermaLip je vyrobený zo solídneho silikónu, preto nemôže prasknúť ani spľasnúť.

11. Mohol by môj partner cítiť implantát pri bozkávaní či dotyku?

Nie, pokiaľ bude vybraná správna veľkosť implantátu. Preto je veľmi dôležité poradiť sa s lekárom o výbere správnej veľkosti implantátu.

 

Labioplastika – úprava malých pyskov ohanbia

Zákrok je vhodný pre ženy s výraznejšími / väčšími malými pyskami ohanbia, ktoré im spôsobujú obtiaže pri nosení bielizne, pri športe, prípadne pri pohlavnom styku. Určený je tiež pre ženy, ktoré majú dojem, že priťahujú pozornosť okolia ( napr. v saune) alebo majú pocit, že väčšie malé pysky by mohli prekážať ich partnerovi. Zákroky sa nezvyknú vykonávať u pacientiek mladších ako 18 rokov.

 

Cieľom operácie je odstránenie nadbytočného tkaniva z oblasti malých pyskov ohanbia. Zákrok je vhodné vykonať tesne po skončení menštruácie, aby do ďalšej menštruácie došlo k úplnému zhojeniu rán. Dĺžka približne 45 minút a zákrok je možné vykonať v lokálnej antestézii, prípadne na žiadosť pacientky aj v celkovej krátkodobej anestézii. Jedná sa o ambulantný výkon.

 

V skorom pooperačnom období sú malé pysky značne opuchnuté niekoľko dní, kým odpuchnú. V tomto období môže pacientka pociťovať bolestivosť pri sedení. Pacientka je poučená o starostlivosti o rany a zvýšenej hygiene v oblasti genitálií. Stehy sa odstraňujú cca 14 dní po operácii ( ak sú použité vstrebateľné stehy, nie je nevyhnutné ich vyberať). Pohlavný styk je možný po cca 3-4 týždňoch od zákroku. Efekt zákroku je trvalý.

 

Korekcia jaziev

Zákrok je určený pacientom, ktorí majú zjazvenie z dôvodu operácie alebo úrazu a nie sú spokojní s tým ako jazvy vyzerajú, respektíve ako sa zahojili. Obzvlášť využívajú estetickú chirurgiu pacienti, ktorí majú jazvy umiestnené na viditeľných miestach tváre, rúk, krku. Jazvy nemožno žiadnym spôsobom odstrániť, ale je možné skorigovať ich tvar a vzhľad.

 

V prípade korekcie jaziev nie je vek ohraničený, treba však brať ohľad na psychickú vyspelosť pacienta. Pre zákrok by sa mal rozhodnúť vtedy ak on sám nie je spokojný s výzorom, ktorý je jazvou značne narušený a estetická chirurgia by mu vedela pomôcť alebo v prípade výrazného diskomfortu spôsobeného jazvou. Pred zákrokom je nutná konzultácia s lekárom, kde sa rozhodne o spôsobe korekcie jazvy.

Vypuklé jazvičky / keloidy /

dajú sa korigovať injekčnou aplikáciou Diprophosu. Zvyčajne postačia 3 opichy s odstupom troch týždňov. Jazvička sa dostáva do úrovne kože a ustupuje začervenanie

Vpadlé jazvičky

pri nich je možná korekcia aplikovaním výplňového materiálu. Aplikuje sa pomocou ihly, pričom miesto vpichu je možne znecitlivieť pomocou špeciálneho gélu.

Rozšírené poúrazové jazvičky

Korekcia rozšírených, prípadne poúrazových jaziev – tieto korekcie sa vykonávajú chirurgickým odstránením pôvodnej jazvy a špeciálnym plastickým stehom sa docieli jej zmenšenie a zúženie.

 

Všetky vyššie popísané zákroky sú zvyčajne ambulantné a nie sú pri nich potrebné žiadne špeciálne predoperačné vyšetrenia. Dĺžka výkonu záleží od veľkosti jazvy, trvá približne 30-60 minút pri lokálnej anestéze. Ide o ambulantný zákrok.

 

Možné vedľajšie účinky môžu byt dočasný ľahký ťah v mieste sutury. Možné komplikácie sú infekcia, krvácanie, hematóm, avšak pacient môže nastúpiť do práce ihneď, približne týždeň je vhodné, aby rana neprišla do kontaktu s vodou. Stehy sa vyberajú po 7-14 dňoch v závislosti od lokality. Počas tohto obdobia je vhodné obmedziť nadmernú fyzickú aktivitu.

 

Odstránenie znamienok

Znamienka sú často považované za symbol krásy, ale pri nevhodnom umiestnení môžu spôsobovať nemalé problémy. Ide o znamienka umiestnené v oblasti holenia, okuliarov, goliera, koša podprsenky, oblasti pásu, plôšky ruky a nohy. Vo vyššie uvedených prípadoch odporúčame preventívne odstránenie znamienok. Platí zásada, že aktívne znamienka a neestetické znamienka treba odstrániť úplne a nie je vhodné dráždenie nedostatočnými zákrokmi ako leptanie, neúplné vypaľovanie, koagulácia či zoškrabovanie a podobne. Znamienko sa po odstránení posiela na histologické vyšetrenie.

 

V bežnej praxi rozlišujeme 15 až 30 diagnóz kožných útvarov (materské znamienka, bradavice, ostatné kožné útvary). Niektorí pacienti odkladajú zákrok zo strachu pred možnou rakovinou, pooperačnými jazvami, prípadne bolesťou. v 98% ide o úplne bežný neškodný nález, len v zlomku 1% ide o prekancerózu – predstupeň zhubného kožného nádoru, a v zaostávajúcom 1% ide o vytvorený kožný nádor. Medzi nádormi sú kožné na konci rebríčka zhubnosti. Výnimkou je malígny melanóm , ktorý naopak patrí medzi najzákernejšie a výhodou je že sú zraku dostupné. Pri zachytení v prvopočiatkoch je úspešnosť liečby na viac ako 95%.

 

Na tvári operujeme superjemným šicím materiálom a s jemnými zahraničnými inštrumentmi. Používame celú paletu jemných stehov, vrátane lepenia alebo uzavretia rany bez šitia. Na tvári výhodne kombinujeme vnútrokožný steh s veľmi jemným povrchovým alebo vnútrokožný s povrchovou páskou. Všetky uvedené spôsoby zaručujú, že po operácii pacientovi ostanú minimálne stopy.

 

Dĺžka výkonu záleží od veľkosti a počtu znamienok, odstránenie jedného znamienka trvá približne 10 minút. Ide o ambulantný zákrok s lokálnou anestézou. Možný vedľajší účinok ľahký ťah v mieste sutury.

 

Pacient môže nastúpiť do práce ihneď, približne týždeň je vhodné, aby rana neprišla do kontaktu s vodou. Stehy sa vyberajú po 7-14 dňoch v závislosti od lokality. Počas tohto obdobia je vhodné obmedziť nadmernú fyzickú aktivitu.

 

Korekcia prsníkov

Ženské prsia boli od nepamäti symbolom krásy a ženskosti. Nie je preto divu, že ich tvar, symetria a taktiež veľkosť výrazne ovplyvňuje psychiku ženy v prípade, že podľa jej názoru alebo názoru okolia došlo v týchto partiách k nejakým odchýlkam.

 

V plastickej chirurgii poznáme 2 základné línie operácií pŕs:

1. Rekonštrukčné operácie

Riešia vývojové chyby ako nedostatočný vývin jedného prsníka alebo oboch prsníkov, prsných svalov, až po ľahké asymetrie veľkostí pŕs. Ďalej ide o deformácie získané po operáciách - odstránenie prsníka po operácii nádorového ochorenia a podobne.

2. Estetické operácie

K zmene prsníkov dochádza pod vplyvom hormonálnych zmien, tehotenstvom, kojením. Prsia postupne klesajú a žľaza viac alebo menej ubúda. Tento vývoj nejde väčšinou ovplyvniť inak ako chirurgicky.

 

Optimálna veková hranica je veľmi rôzna. Všeobecne sa prsníky operujú až v dobe zrelosti ženy, teda najskôr od 18 – 20 rokov, keď je operácia vzhľadom k veku a celkovému stavu vhodná. Pacientka prejde podrobnou bezplatnou konzultáciou s lekárom, kde sa mu zdôverí s jeho problémom ako aj s tým, aký výsledok od operácie očakáva. Dôležité je vyšetrenie súčasného tvaru prsníkov, rozsahu ptózy, veľkosti, elasticity tkaniva, umiestnení jaziev, výberu implantátu a pod. Výsledkom je stanovenie najvhodnejšieho operačného postupu a prípadne i typu implantátu.

 

Pri najčastejšej operácii – augmentácii – vloženie implantátov nie je prekážkou kojeniu. Implantáty sa môžu voperovať pod prsný sval alebo pod žľazu. Implantáty sa určujú podľa daných anatomických podmienok a predstáv klientky, z ponuky rôznych tvarov, ktoré sledujú prirodzený tvar prsníka (tvar kvapky), veľkostí a profilov. Takto zväčšený prsník nie je hmatom prakticky odlíšiť od normálneho. Tento zákrok prebieha v celkovej anestézii.

Zväčšenie prsníkov (Augmentácia)

1. Silikónovými implantátmi

Operácia zlepšuje veľkosť a vzhľad prsníkov implantovaním silikónových alebo fyziologickým roztokom plnených implantátov či už pod alebo nad sval a tak zabezpečuje kozmetické zlepšenie.

 

Tento výkon zaberá približne 2 hodiny a vykonáva sa v celkovej anestéze pacient je kompletne uspatý. Augmentácia je ambulantný zákrok, kde pacient po niekoľkých hodinách observácie odchádza domov. Inak závisí na rozhodnutí pacienta a doktora.

 

Augmentácia je ambulantný zákrok, kde pacient po niekoľkých hodinách observácie odchádza domov. Inak závisí na rozhodnutí pacienta a doktora.

 

Možné vedľajšie účinky sú ľahký, dočasný diskomfort, ľahký až stredný opuch, zmena citlivosti bradavky/viac alebo menej/ a dočasné modriny. Prsia môžu byť citlivé na stimuláciu za niekoľko týždňov.

 

Pacient sa môže vrátiť do práce za niekoľko dní. Mal by sa vyhnúť akémukoľvek fyzickému kontaktu s prsníkmi/okrem nosenia podpornej podprsenky/ na približne 4-6 týždňov. Jazvy by mali vyblednúť a vstrebať sa od 3 mesiacov do 2 rokov po chirurgickom zákroku, v závislosti od toho ako prebehlo hojenie a od individuality pacienta.

2. Kyselinou hyalurónovou - macrolane

MacrolaneTM otvára svet nových možností v bezpečnom, nechirurgickom skrášľovaní kontúr tela. Macrolane je prvý produkt na báze stabilizovanej kyseliny hyalurónovej, ktorý môže byť aplikovaný vo veľkých objemoch. Môže byť preto použitý na zväčšenie prsníkov, tvarovanie rôznych častí tela. Výsledky sú viditeľné okamžite po zákroku.

 

MacrolaneTM je stabilizovaný gél na báze kyseliny hyalurónovej. Gél je vyrobený špeciálnou technológiou NASHA. Bezpečnosť technológie NASHA je klinicky overená. Dôkazom je viac než 65 publikovaných lekárskych štúdií. Zákrok Macrolanom je rýchla a jednoduchá procedúra; trvá približne 30 minút; ošetrované miesto je v lokálnej anestéze.

3. Vlastým tukom

Operácia tŕpnutia ruky

Syndróm karpálneho kanála vzniká pri nadmernom tlaku na nervus medianus v oblasti zápästia.

 

Nervus medianus je nerv ktorý je okrem iného zodpovedný za správnu citlivosť palca, II, III a polovice IV prsta. Priestor v oblasti zápästia, cez ktorý prechádza tento nerv sa volá karpálny kanál. Okrem nervu ním prechádza 9 šliach. Pri zúžení tohto priestoru, alebo zvýšení tlaku v tomto priestore vzniká tlak na nerv čo sa prejavuje brnením prstov, stratou citlivosti prstov a tiež bolesťami ruky, predlaktia alebo aj ramena.

 

Väčšinou príčina nie je známa. Zvýšený tlak na nervus medianus môže vzniknúť pri opuchu obalov šliach ohýbačov ktorý voláme tenosynovitída, pri posune kostí, zlomeninách, artritíde. Vzniká tiež pri zadržiavaní tekutín počas tehotenstva, a často ustúpi po pôrode. Pri ochoreniach štítnej žľazy, reumetoidnej artritíde, cukrovke tiež môže vzniknúť syndróm karpálneho kanála. Tiež často vzniká kombináciou príčin.

 

Syndróm karpálneho kanála sa často prejavuje bolesťou, mravenčením prstov, stratou citlivosti prstov. Strata citlivosti a brnenie najviac postihuje I až III prst. Príznaky sú najvýraznejšie počas noci, ale niekedy aj počas dňa pri každodenných aktivitách. Pacienti niekedy pociťujú zníženú silu ruky, a vypadávajú im predmety z rúk. U závažnejších stavov môže byť strata citlivosti trvalá, a svaly palca sa pomaly strácajú, čo spôsobuje neschopnosť spraviť štipku (napríklad odopínanie gombíka).

 

Samotný priebeh ochorenia je veľmi typický. Diagnóza sa potvrdí EMG vyšetrením u neurológa. Niekedy treba spraviť rtg. snímky zápästia, v prípadoch ak je príčinou zlomenina, alebo artritída.

 

Ak neoperačné spôsoby liečby neboli úspešné, nastupuje chirurgická liečba. Operačný zákrok sa robí v miestnom znecitlivení, nerv sa uvoľní, priestor karpálneho kanála sa zväčší čím sa definitívne odstráni príčina vzniku. Potrvá však niekoľko mesiacov kým sa vráti sila do ruky, v obzvlášť ťažkých prípadoch však znížená citlivosť môže pretrvávať.

 

Skákavé prsty

Stenotizujúca tendovaginitída, alebo skáčuci prst je ochorenie ktoré postihuje šľachy a pútka prstov. Šľachy sú vlastne spojením medzi svalom a jednotlivými článkami prstov. Pútko tvorí viacero kruhov vytvárajúc tunel, cez ktorý prechádza šľacha. Pútka na prstoch presne vymedzujú miesto kadiaľ šľachy kĺžu. Za normálnych okolností šľachy hladko kĺžu v týchto tuneloch.

 

Pri skákavom prste pútko ktoré je na začiatku prsta v dlani zhrubne, v dôsledku čoho sa šľacha pri pohybe začne zasekávať. Pohyb prsta sa stáva bolestivým, šľacha sa zapáli, opuchne, v dôsledku čoho sa pohyb a bolesť ešte zhorší. Časom sa môže na šľache vytvoriť uzlík ktorý potom bráni úplne pri pohybe prsta.

 

Príčina nie je vždy známa. Niektoré skáčuce prsty sú spojené s inými ochoreniami, ako je reumatoidná artritída, alebo cukrovka. Tiež úraz dlane, alebo prsta môže byť spúšťacím faktorom. Vo väčšine prípadov je však príčina neznáma. Ochorenie začína bolestivosťou na začiatku prsta v dlani. Táto oblasť je citlivá na tlak. Často môžeme nahmatať bolestivý uzlík v tejto oblasti. Cieľom liečby je odstrániť skákanie prsta, a zabezpečiť plnú hybnosť prstu. Tiež sa musí odstrániť opuch okolo šľachy tak aby sa zabezpečil plný pohyb. Niekedy pomôže dlahovanie prsta a užívanie protizápalových liekov. Tiež môže pomôcť upravenie aktivít ruky. Ak konzervatívny spôsob liečby nepomôže, odporúča sa operácia. Zákrok sa robí v lokálnej anestézii, a po zákroku idete domov. Cieľom operácie je prerušiť pútko na začiatku prsta v dlani, čím sa uvoľní pohyb šľachy. Cvičenie začína ihneď po operácii. Stehy sa vyberajú po dvoch týždňoch.

 

Kŕčové žily, varixy

Želaním každej ženy je mať krásne nohy. Na kúpalisku či na pláži, pri akejkoľvek spoločenskej udalosti pracovného alebo súkromného charakteru, doma... Odolať zvedavým pohľadom mužských očí. Byť pyšná na nohy bez kŕčových žíl vystupujúcich napovrch alebo len početných metličiek viditeľných aj cez pančuchy.

 

Okrem základnej požiadavky perfektného liečebného výsledku je pre nás rovnako dôležitý aj kozmetický efekt. Dobre to už vedia urobiť viacerí, my to dokážeme urobiť aj pekne.

 

Obráťte sa s dôverou na nás a my vašu dôveru nesklameme. Diskrétne s ohľadom na stupeň Vášho ochorenia zvolíme po spoločnej konzultácii optimálny postup odstránenia varixov. Sklerotizáciu, miniinvazívne techniky-laserovú operáciu či radiofrekvenčnú metódu odstránenia varixov alebo konvečnú operáciu. A podľa výberu doporučíme aj vhodnú metódu znecitlivenia. Zákrok je určený dospelej populácii pacientov s varikóznym ochorením povrchového žilového systému DK s príznakmi insuficiencie veľkej a malej skrytej žily a ich vetiev.

 

Operácie varixov je možné realizovať počas celého roka. Vzhľadom na potrebu nosenia elastickej kompresívnej pančuchy sa však pre určitý diskomfort v letnom období tieto operácie indikujú len vo vzácnych prípadoch na vyslovené želanie pacientov. Najvhodnejší termín na operáciu je od neskorého septembra s príchodom chladnejších dní až do neskorých jarných alebo skorších letných dní v máji, júni.

 

Varixy možno upravovať klasicky - chirurgicky, laserom alebo sklerotizáciou. Dĺžka výkonu sa pohybuje od 30 až do 120 min. pri rozsiahlych varixoch, priemerne však okolo 60 min. Operácie varixov sa realizujú v rámci jednodňovej chirurgie, t.z. , že pacient je v dopoludňajších hodinách operovaný, po odoznení anestézie v priebehu 4-6 hodinách pri nekomplikovanom priebehu odchádza do domáceho prostredia, kde dodržiava kľudový režim. Nasledujúci deň môže chodiť, vykonávať všetky nenáročné činnosti v domácnosti, hygienu celého tela doporučujeme na 2.pooperačný deň po preväze malých rán v triesle a v okolí členka, na predkolení. Vo veľmi zriedkavých prípadoch je pacient ponechaný v ústavnej starostlivosti do nasledujúceho dňa z dôvodu protrahovanej anestézie, krvácavých komplikácií alebo individuálnej intolerancii na pooperačnú bolesť, psychické obavy z priebehu pooperačného obdobia...a iné. V prípade lokálnej anestézie /tumescenčnej anestézie/ je odchod zo zdravotníckeho zariadenia možný aj skôr, záleží však od individuálnej znášanlivosti event. pooperačného zaťaženia.

 

Pacientom doporučujeme odvoz zo zariadenia realizovaný najbližšími príbuznými alebo blízkymi osobami. Ambulantne sa realizujú sklerotizačné výkony a nenáročné operácie v lokálnej anestézii - vyberanie krátkych úsekov varikóznych vetiev. Po sklerotizácii varixov je možné pokračovať v obvyklých činnostiach ako pred zákrokom.

 

Operácia varixov-klasická, laserová alebo radiofrekvenčná, nie je zaťažená vážnejšími pooperačnými komplikáciami alebo vedľajšími účinkami, po operácii sa môže dočasne objaviť necitlivosť alebo neuralgická bolestivosť predkolenia v priebehu skrytého nervu, ktorý v dolnej polovici predkolenia intímne sprevádza veľkú skrytú žilu, tieto “neuralgie“ však bývajú spravidla dočasné.

 

Po všetkých typoch operácii môže dočasne vzniknúť hyperpigmentácia kože nad operovanou žilou počas rezorbcie krvných zrazenín, ktorá odozneje v priebehu niekoľkých týždňov, veľmi zriedkavo v priebehu niekoľkých alebo viacerých mesiacov. Pri použití metodík s aplikáciou termického poškodenia žilového systému/laser, RFA/ môže dôjsť vo vzácnych prípadoch k neželanému popáleniu kože pri manipulácii s vláknami termických zdrojov. V rámci komplexnej starostlivosti o pacientov s varikóznym ochorením sa po operácii podávajú malé dávky antitrombotík podkožnými injekciami v jednej dávke.

 

Rekonvalescencia po operácii varixov nenáročná, pacient hneď po operácii odchádza na „vlastných“ domov, nasledujúci deň odporúčame aj v rámci prevencie tromboembolickej choroby chôdzu, pohyb po miestnosti, na ďalší deň i dlhšie prechádzky v závislosti na individuálnej toletrancii námahy a rozsahu operačného riešenia. Práceneschopnosť resp. pobyt v domácom prostredí sa doporučuje na dobu 7-10 dní nevyhnutne. Je možné po dohovore s ošetrujúcim lekárom dobu rekonvalescencie aj predĺžiť, v prípade potreby je bez problémov doporučovaná. Po sklerotizácii varixov je naopak doporučovaná hneď po zákroku aspoň 15 min. alebo 30 min. prechádzka v závislosti od veľkosti sklerotizovaných varixov.

 

Rádiofrekvencia

Bojujete s celulitídou ? S tukom v problémových zónach ? S ochabnutou kožou na tele, striami, či s unavenou pleťou na tvári ?

 

Vieme ako na to. Veľmi efektívnou a neinvazívnou metódou.

 

Žiadna operácia, žiadne injekcie, žiadny pracovný výpadok.

 

Naša klinika vám ponúka jedinečnú možnosť zbaviť sa neestetických tukových vankúšikov, celulitídy a ochabnutej pleti jedinečnou výkonnou radiofrekvenčnou technológiou, kombinovanou s manuálnou lymfatickou drenážou a špeciálnym zábalom alebo maskou. Prvé výsledky na tvári sú viditeľné už po dvoch sedeniach, na tele po štyroch sedeniach. Výkon odporúčame opakovať v týždňových intervaloch. Touto metódou sa aktivuje metabolizmus v tukovej väzivovej vrstve, tukové bunky sa nenafukujú a nezadržiavajú vodu / celulitída, prerušujú sa väzivové spoje a redistribujú sa tekutiny. Zároveň sa v hĺbke stimuluje existujúci kolagén a dokonca sa podporuje jeho novotvorba.

Pomôžeme vám :

 • formovať vaše telo – BODYCONTOURING
 • odstrániť celulitídu – ANTICELLULITE TREATMENT
 • spevniť pokožku tváre – SKIN TIGHTENING

Gynekomastia - Odstránenie zväčšených prsných žliaz u mužov

Redukuje zväčšené, žensky - vyzerajúce prsníky u mužov použitím liposukcie a / alebo chirurgickým odstránením nadbytku žľazového tkaniva.

 

Dĺžka operácie je približne od 1 - 1,5 do 3 hodín. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestéze, alebo v intravenóznej sedácii doplnenej lokálnou anestézou. Pri celkovej anestéze pacient na druhý deň odchádza domov. Pacient sa môže vrátiť do práce po 7 dňoch. Elastické prádlo nosí pacient 6 týždňov. Namáhavejšia aktivita je možná po 2-3 týždňoch.

 

Vedľajšie účinky môžu byt dočasné hematómy, opuch, necitlivosť, bolestivosť, môžu sa objaviť aj pocity pálenia.

 

Výsledok je trvalý, hoci prírastok na váhe môže zapríčiniť, že oblasť prsníkov sa opäť stane väčšou.